Facebook Instagram
Ogród Projekt. Projektowanie i Zakładanie Terenów Zieleni
home ogrodprojekt@wp.pl +48501634043
Projektowanie i realizacja terenów zieleni

LATO

Pielęgnacja trawnika latem

Latem należy szczególnie starannie pielęgnować trawnik. Letnia pielęgnacja trawnika latem to przede wszystkim koszenie i podlewanie, ale nie można też zapominać o nawożeniu i odchwaszczaniu.

Koszenie trawnika to zabieg, którego trawnik potrzebuje regularnie. Nie da się tego robić na zapas, bo za niskie koszenie sprawia, że odsłonięte zostają delikatne części trawy, które słońce przypala, i darń zaczyna przypominać ściernisko. Kosiarka musi mieć ostry nóż – tępy poszarpie źdźbła, które będą zasychały na końcach. Lepiej kosić rano lub wieczorem, gdy źdźbła są sprężyste, bo wtedy łatwiej je przeciąć. Jednorazowo nie wolno ścinać więcej niż 1/3-1/2 wysokości źdźbeł. Gdy podczas urlopu trawa wyrośnie zbyt długa, po powrocie trzeba ją kosić kilkakrotnie, stopniowo osiągając wymaganą wysokość 4-6 cm (w okresach suszy nawet 5-8 cm).

Podczas upałów trawa potrzebuje wody. Bez niej narażona jest na rozwój kolonii mrówek (zwłaszcza na glebach lekkich). Najbardziej wrażliwe na przesychanie są młode trawniki, bo ich korzenie rosną jeszcze płytko. Ostrożność w nawodnieniu trzeba zachować w deszczowe lato, bo utrzymująca się przez dłuższy czas nadmierna wilgotność gleby może być przyczyną rozwoju mchów i chorób grzybowych. Trawnik latem potrzebuje 20-30 l wody na 1 m2 na tydzień. Kiedy jest sucho, dostarcza się ją w dwóch dawkach, czyli 10-15 l co trzy-cztery dni. Lepiej podlewać rzadziej, a obficie, niż codziennie małą ilością wody (powinna ona dotrzeć na głębokość 20 cm). Należy to robić rano, gdy gleba nie jest jeszcze nagrzana, a parowanie jest minimalne.

Szybko rosnąca murawa potrzebuje dokarmienia, czyli nawozów mineralnych. Częstotliwość zależy od zastosowanego nawozu. Preparat wolno działający stosuje się tylko raz – wiosną. Jednak większość popularnych środków aplikuje się co cztery-sześć tygodni. Darń zasilamy po koszeniu, najlepiej przy pochmurnej pogodzie i przed deszczem. Nawóz należy rozsiewać równo, a następnie podlać trawnik, by spłukać go z trawy (sole z nawozu mogą uszkodzić źdźbła). Należy się stosować do zalecanych dawek, bo przenawożenie jest niekorzystne – powoduje wybujałość traw, ich osłabienie i podatność na choroby.

Na trawie mogą się pojawić chwasty dwuliścienne. Jeśli jest ich mało, usuwamy je ręcznie, podcinając nożem i urywając. Gdy jest ich dużo, trzeba użyć herbicydu, który nie działa na trawę. Preparat aplikujemy w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, osłaniając folią rośliny na sąsiednich rabatach. Z młodego trawnika chwasty usuwamy ręcznie, choć zwykle wystarczy koszenie.

newsletter
Newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco!